Premier Donald Tusk i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wizytowali Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy Marynarki Wojennej w Siemirowicach koło Lęborka.

fot. M. Śmiarowski/KPRM

 

Wizyta ma związek z przypadającą 12 marca 15. rocznicą wstąpienia Polski w NATO. Wizyta rozpoczęła się prezentacją wyposażenia dywizjonu, później premier i minister spotkali się z przedstawicielami kadry i żołnierzami dywizjonu. Po konferencji prasowej goście wzięli udział w żołnierskim poczęstunku. 

Sytuacja w pobliżu naszych granic nakazuje nam być przygotowanymi i czujnymi, bo wiemy, że niedaleko od nas dzieją się rzeczy, które mogą mieć bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo

– powiedział Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

Dziś możemy oczekiwać od naszych sojuszników działania i bezpośredniego wsparcia. Sojusz Północnoatlantycki to najbezpieczniejszy sojusz, w jakim Polska kiedykolwiek uczestniczyła

– oświadczył premier.

 

Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy uzupełnił skład jednostek brzegowych Marynarki Wojennej w 2011 roku. Chociaż miejscem stacjonowania są Siemirowice, to jednak jego podstawową cechą ma być wysoka mobilność i zdolność operowania wzdłuż całego polskiego wybrzeża. Do zasadniczych zadań, które realizuje, należy zaliczyć przede wszystkim osłonę głównych baz morskich oraz punków manewrowego bazowania Marynarki Wojennej przed uderzeniami nawodnych sił okrętowych przeciwnika. Jedną z najważniejszych funkcji jednostki jest udział w obronie przeciwdesantowej wybrzeża polskiego.