Tak piątkową decyzję radnych gminy Darłowo ocenił dziś w porannym Studiu Bałtyk poseł Ruchu Palikota Andrzej Lewandowski.

fot. Radio Koszalin

 

Dodał, że prowadzony przez trzy kobiety protest głodowy w tej sprawie, to dowód na determinację mieszkańców chcących uratować placówkę. Zdaniem posła decyzja radnych to także wynik małego zainteresowania mieszkańców sprawami gminy i udziałem w wyborach:

Frekwencja nie tylko w Dąbkach, ale w całej gminie wiejskiej w granicach 50 procent, świadczy o tym, że ludzie się nie interesują wyborami. I przyszedł taki moment jak likwidacja szkoły, że to mogło mieć wpływ.

Władze gminy Darłowo decyzję o likwidacji szkoły tłumaczą szukaniem oszczędności. Według posła Andrzeja Lewandowskiego pusta kasa gminy to skutek zbyt kosztownej i zbyt rozbudowanej administracji samorządowej:

Przykładem jest chociażby powiat sławieński, gdzie należałoby się zastanowić, czy z punktu widzenia ekonomii jest zasadne funkcjonowanie gminy Darłowo i miasta Darłowo, gminy Sławno i miasta Sławno.

Poseł Andrzej Lewandowski poinformował, że Ruch Palikota przygotowuje propozycje reform samorządowych. Ich celem ma być "odchudzenie" administracji publicznej między innymi przez zmniejszenie liczby gmin i powiatów.

 

Anna Popławska